2021 Faculty and Staff Appreciation Event

2020 Awardees

Living the Mission Award

Markeyes Montgomery, Residence Hall Maintenance

Spark of Spirit Award

Jayme Jacobson, Instructional Designer, CDLI

Excellence in Leadership Awards

Kate Reynolds, Senior Administrative Assistant, Philosophy
Cal Ihler, Director, Plant Operations and Maintenance

Outstanding Team Award

Office of the Registrar

Past Awardees 

Excellence in Leadership Staff Awards

  • 2019 - Jen Tilghman-Havens, Center for Jesuit Education
  • 2018 - Angie Jenkins, Student Academic Services
  • 2017 - Dale Watanabe, International Student Center
  • 2016 - Diane Schmitz, Center for Transition & Orientation
  • 2015 - Laura Hauck-Vixie, College of Arts & Sciences
  • 2014 - Mark Schoen, Office of the Controller
  • 2013 - Kent Koth, Center for Service & Community Engagement
  • 2012 - Diana Singleton, Access to Justice Institute
  • 2011 - Monica Nixon, Office of Multicultural Affairs
  • 2010 - Audrey Hudgins, College of Arts & Sciences
  • 2009 - Lee Miley, Facilities Operations
  • 2008 - Kasia Pietrzyk, Chemistry Department
  • 2007 - Duane Safford, Biology Department
  • 2006 - Jani Medeiros, Office of the Provost
  • 2005 - Joe Orlando, Mission & Ministry
  • 2004 - Craig Birklid, Public Safety

Lee Thurber Outstanding Staff Award

  • 2019 - Margaret Moore, Arrupe Jesuit Community
  • 2018 - Yolanda Cieters, Center for Environmental Justice & Sustainability
  • 2017 - Heather Reis-Fike, College of Arts & Sciences
  • 2016 - Byron Lynch, Facilities
  • 2015 - Eunice MacGill, College of Education
  • 2014 - Jonathan Seeber, Office of the Controller
  • 2013 - Greg Sempadian, Athletics
  • 2012 - Stasha McBride, Core Revision
  • 2011 - Mathew Vielbig, Public Safety
  • 2010 - Janice Murphy, Grounds Department
  • 2009 - Jasmina Kostich, Law School
  • 2008 - Mike Smith, Computer Science & Software
  • 2007 - Joyce Cubelo, Office of the Controller
  • 2006 - Eddie Salazar, Jesuit Identity
  • 2005 - Mary Kelly, Science & Engineering
  • 2004 - Barbara Crader, Learning Center
  • 2003 - Mikki Rozell, Admissions
  • 2002 - Sally Herard, Electrical and Computer
  • 2001 - Mary Ragen, Matteo Ricci College
  • 2000 - Karen Lutz, Psychology Department
  • 1999 - Sharon Young, Student Development
  • 1998 - Marybeth Saunders, Conference & Event Services
  • 1997 - David Clausen, Grounds Department