Award Recipients

2015-2016 Scholars

  • Helen, Packer, Fulbrigght Engish Teaching Assistant, (South Korea)
  • Jennifer Cruz, Psychology, Fulbright Scholar (India)
  • Meme Garcia-Cosgrove, Theatre, Fulbright Scholar (United Kingdon)
  • Hannah Nia, Fulbright English Teaching Assistant (Columbia)
  • Ashley Castaneda, International Business & Managment, Gilman International Scholar (South Korea)
  • Anna Pickett, Humanities for Leadership, Gilman International Scholar (Spain)
  • Aiden Avery, Philosophy, Gilman International Scholar (South Africa)
  • Ashley Do, Gilman International Scholar (Vietnam)
  • Kiersten Kochanowski, Gilman International Scholar (Ecuador)
  • Dylan Gnatz, '17, Marine and Conservation Biology, Goldwater Honorable Mention

2014-2015 Scholars

  • Carson Tidyman, '15, Humanities for Teaching, Fulbright English Teaching Assistant (Malaysia)
  • Joey Anchondo, '09, Journalism, Fulbright Scholar (Benin)
  • Eric Sype, '15, Humanities for Teaching, Fulbright English Teaching Assistant (Colombia)
  • Emma McAleavy, '13, History, Fulbright Alternate 
  • Paige Bowman, '15, International Studies and Spanish, Fulbright Finalist
  • Michael Kaemingk, '12, Economics, Fulbright Finalist
  • Olivia Smith, '16, Political Science and Spanish, Truman Scholar
  • Peter King, '15, Political Science, Congress-Bundestag Youth Exchange Scholar (Germany)
  • Ben Levy-Wendt, '15, Mechanical Engineering and Mathematics, NSF Graduate Research Fellow
  • Morgan Burdick, '16, Humanities, Social Work, and Biology, David L. Boren (NSEP) Scholar (India)
  • Jacqui Wallis, '15, Cell and Molecular Biology and Philosophy, NCAA Postgraduate Scholar and Marshall Scholarship Alternate
  • Cilia Jurdy, '16, International Studies, Gilman International Scholar (Jordan)
  • Rafael Morseletto, '16, Math and Economics, Gilman International Scholar (Russia)
  • Irene Rico, '16, International Studies, Gilman International Scholar (Italy)
  • Justine Vanderveen, '17, Strategic Communications, Gilman International Scholar (Italy)
  • Megan Rogers, '15, Liberal Studies, Gilman Alternate 
  • Dylan Gnatz, '17, Marine and Conservation Biology, NOAA Hollings Scholar
  • Cecilia Johnson, '16, Biochemistry, Goldwater Honorable Mention
  • Braden Wild, '18, International Business and Economics, CIEE/MIUSA Access to the World Scholar (Germany)
  • Maia Schumacher, '17, Nursing, CIEE/MIUSA Access to the World Scholar (Ireland)
  • Shandra Benito, '14, Sociology, NYC Urban Fellows Finalist

2013-2014 Scholars

  • Arica Jeffery, '14, Interdisciplinary Arts, Fulbright English Teaching Assistant (Czech Repubulic)
  • Kevin Kopetz, '14, History, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
  • Jasmine Magana, '11, Art History and Strategic Communications, Fulbright Scholar (United Kingdom)
  • Caitlin Terashima, '13, Humanities for Teaching and Spanish, Fulbright Scholar (El Salvador)
  • Grace Mahoney, '10, English and Visual Arts, Fulbright Scholar (Ukraine)
  • Kelly Armijo, '13, International Studies, Fulbright Alternate
  • Mariska Kecskes, '12, Philosophy, Fulbright Alternate
  • Jorji Knickrehm, '15, Master of Public Administration, Fulbright Finalist
  • Morgan Burdick '15, Humanities and General Science, Truman Finalist and Critical Language Scholar (India)
  • Ian Carrick, '15, Humanities for Leadership, Critical Language Scholar (Indonesia)
  • Joyce Keeley, '14, International Studies, Critical Language Scholar (Azerbaijan)
  • Alex Ozkan, '15, Humanities for Leadership and International Studies, David L. Boren (NSEP) Scholar (Kenya)
  • Nich Johnson, '13, Engineering and Mathematics, Congress-Bundestag Youth Exchange Scholar (Germany)
  • Kris Oshiro, '14, Psychology, Congress-Bundestag Youth Exchange Finalist
  • Kelly Biette, '13, Cellular and Molecular Biology, NSF Graduate Research Fellowship Honorable Mention
  • Halla Ahmad, '13, International Studies, Pickering Fellowship Finalist
  • Asha DuMonthier, '15, Economics and Women and Gender Studies, Truman Finalist
  • Polly Lentz, '16, Environmental Science, Udall Scholarship Honorable Mention
  • Kristi Sasamori, '15, International Business, Gilman International Scholar (Taiwan)

 2012-2013 Scholars

  • Andrew Battaglia, '13, Philosophy and English, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
  • Conor Fitzpatrick, '13, History, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
  • Olivia Gibbons, '13, Spanish and International Studies, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
  • Sophia Sanders, '11, Humanities for Teaching, English Teaching Assistant (Kenya)
  • Katrina Herzog, '10, Photography, Fulbright Alternate
  • John Simpson, '13, TESOL, Fulbright Alternate
  • Halla Ahmad, '13, International Studies, Fulbright Finalist
  • Matisse Fletcher, '10, Chinese and International Studies, Fulbright Finalist
  • Kelly Glenn, '10, Latin American Studies and International Studies, Fulbright Finalist
  • Natalie Bold, '12, Philosophy and English, Carnegie Fellow for the Advancement of Teaching
  • Matthew Chesnut, '15, International Studies and Economics, David L. Boren (NSEP) Scholar (Tanzania)
  • Casey Pinckney, '14, Mathematics, NSF Research Experience for Undergraduates Recipient
  • Guadalupe Briseno, '14, International Business, Gilman International Scholar, Freeman-ASIA Scholar (Japan)
  • Andrea Edwards, '14, Photography, Gilman International Scholar (India)
  • Christina Pate, '10, Business Economics and Marketing, Marshall Scholarship Finalist
  • Shandra Benito, '14, Social Work, Truman Scholarship Finalist

 2011-2012 Scholars

  • Jessica Boling, '07, Social Work, Fulbright Full Grant (Cameroon)
  • Michelle de Vera, '12, Economics and Spanish, Fulbright Bi-National Business Grant (México)
  • Darlene Germino, '12, Humanities for Teaching, Fulbright English Teaching Assistantship (Malaysia)
  • Senay Kahsay, '08, Humanities and Business Economics, Fulbright Full Grant (Ethiopia)
  • Danielle Winslow, '12, Economics, International Studies, and Spanish, Fulbright Alternate (Ecuador)
  • Joe Poz-Molesky, '11, International Studies, Fulbright Finalist
  • Jourdan McGinn, '11, Communication, Global Health Corps Fellowship (Uganda)
  • Kyle Richardson, '13, Political Science, William Jefferson Clinton Scholarship (Dubai)
  • Logan McDonald, '14, Political Science and Philosophy, David L. Boren (NSEP) Scholarship (Nigeria) 
  • Robin Pendery, '14, International Business, Critical Language Scholarship (Turkey)
  • Alyssa Coke, '12, Anthropology, Congress-Bundestag Youth Exchange (Germany) 
  • Caroline Sibila, '12, English-Creative Writing, Gilman Scholarship (Japan)
  • Ed Charlesworth, '14, Chemistry, Research Internship in Science and Engineering Scholarship (Germany)
  • Aaron Klingensmith, '12, Mathematics, Math for America Fellowship
  • Natalie Bold, '12, International Economic Development, Carnegie Fellowship for the Advancement of Teaching
  • Danielle Guyer, '12, International Studies and Biology, Critical Language Scholarship (Turkey)
  • Cailey Neary, '14, International Studies, Critical Language Scholarship Finalist and David L. Boren (NSEP) Finalist 
  • John Goertz, '13, Physics, Goldwater Honorable Mention
  • Richard Frederick, Mechanical Engineering, SMART Scholarship Finalist
  • Paloma Newcombe, '12, Public Affairs, NYC Urban Fellows Semi-Finalist 
  • Adam Neal, '12, Biology, Goldwater Nominee
  • Caitlyn Echterling, '13, Environmental Engineering, Udall Nominee
  • Ethan Zinck, '13, Political Science and Economics, Truman Nominee

2010-2011 Scholars

  • Kevin Grove, '04, History and English, Gates Cambridge Scholar (Cambridge University, UK)
  • Tess Cannon, '11, International Studies, Fulbright Scholar (Germany) 
  • Zoe Monroe, '11, Humanities for Teaching, Fulbright Scholar (India) 
  • Tina Lee, Fulbright English Teaching Assistant (Malaysia) 
  • Lindsey Youngquist, '11, Biology, Rotary Ambassadorial Scholar (Nepal) 
  • Joyce Keeley, '14, International Studies, David L. Boren Scholar (Tanzania) 
  • Laura Mandler, '13, Political Science, Gilman Scholar (Turkey) 
  • Anja Tjaden, '11, Mathematics, Gilman Scholar (Denmark) 
  • Brenna Cole, '12, International Studies, Gilman Scholar (Spain) 
  • Rezina Habtemariam, '11, International Studies, Gilman Scholar (Senegal) 
  • Elizabeth Grant, '11, Environmental Studies, Gilman Scholar (Madagascar) 
  • Lindsay Stetson, '11, Computer Science, NSF Graduate Research Fellow 
  • Camille Robertson, '12, Biology, Goldwater Honorable Mention 
  • John Goertz, '13, Physics, Goldwater Honorable Mention

 2009-2010 Scholars

  • Kevin Eggers, '11, Philosophy, Truman Scholar
  • Christina Davis, '10, Economics and Marketing, Simon Fellow (Malawi) 
  • Elizabeth Rowan, '10, Humanities for Teaching, Fulbright English Teaching Assistant (Spain) 
  • Steven Lin, '10, Biology, Fulbright English Teaching Assistant (Thailand) 
  • JoEllen Koester, '10, English Literature and Philosophy, Fulbright English Teaching Assistant (Czech Republic) 
  • Amanda Marshall, '09, General Science, Rotary Ambassadorial Scholar (Grenada) 
  • Patrick Gahr, '08, International Studies, Rotary Ambassadorial Scholar (Ireland) 
  • Aerica Banks, '10, Environmental Studies, Gilman Scholar (Japan) 
  • Graham Bratzel, '09, Electrical Engineering, NSF Graduate Research Fellow 
  • Lauren Ressler, '11, Environmental Studies, Morris K. Udall Scholar 
  • Hannah Rolston, '12, Civil Engineering, David L. Boren Scholar (Tanzania) 
  • Mariska Kecskes, '12, Political Science and Philosophy, David L. Boren Scholar (Hungary) 
  • Andrew Battaglia, '13, Philosophy and Literature, DAAD Scholar (Germany) 
  • Nick Hendricks, '11, Philosophy, DAAD Scholar (Germany) 
  • Phil Spelman, '09, Psychology, French Gov't English Teaching Assistant (France) 
  • Shawn Kaminski, '08, Criminal Justice, Humanity in Action Fellow (Netherlands) 
  • Michelle Vo, '11, Diagnostic Ultrasound, MIRT Program Participant 
  • Hannah Franklin, '12, Biochemistry, Goldwater Honorable Mention

2008-2009 Scholars

  • Aerica Banks, Public Policy and Int'l Affairs Fellowships, Truman Scholar, Udall Scholar 
  • Yunuen Castorena, Public Policy and Int'l Affairs Fellowships (UC Berkeley) 
  • Sarah Yohannes, Rotary Ambassadorial Scholarship (Burkina Faso) 
  • Lauren Savage, Gilman International Scholarship (UK) 
  • Alicia Ward, Milotte Scholarship 
  • Amanda Martin, JASSO Scholarship (Japan) 
  • Kai Smith, Rhodes (District Finalist) 
  • Thomas Sheehy, Rhodes (District Finalist) 
  • Andre Taegder, CBYX Germany 
  • Teresa Abrahamson-Richards, Udall Scholar 
  • Zachary Thornhill, Fulbright English Teaching Assistantship (Belgium), Critical Language Scholarship Program 
  • Christine Topinka, Humanity in Action Fellowship 
  • Nathan Furukawa, Humanity in Action Fellowship 
  • Ajla Aljic, Critical Language Scholarship Program 
  • Yusef Hatira, Chevening Scholarship 
  • Jesse Nofziger, APWA Higher Educational Memorial Scholarship, ASCE R. H. Thomson Memorial Scholarship 
  • Natalie Sheils, Math in Moscow Scholarship 
  • Catherine Wilcox, Boren Scholarship (Alternate) 
  • Carole Triem, Public Policy and Int'l Affairs Summer Fellowship (Alternate)

2007-2008 Scholars

  • Kai Smith, Truman Scholarship, PPIA Fellowship (Carnegie Mellon)
  • Tara Rice, Fulbright Scholarship (Trinidad and Tobago) 
  • Patrick Bell, Fulbright Scholarship (Austria) 
  • Krista Schert, Fulbright ETA (Germany) 
  • Sonya Milonova, Udall Scholarship 
  • Paul Brown, Udall Honorable Mention 
  • Tess Cannon, DAAD Scholarship (Germany) 
  • George Bayuga, NSEP Boren Scholarship (China), Greater Seattle Business Assoc. Scholarship 
  • Briana Van Craeynest, NSEP Boren Alternate 
  • Lucas Franco, Rotary Ambassadorial Scholarship (Norway) 
  • Kendra Borja, CBYX Scholarship (Germany) 
  • Senay Kahsay, CBYX Scholarship (Germany) 
  • Elizabeth Dick, Knowles Science Teaching Fellowship 
  • Ian Tromble, Bob and Eleanor Grant Trust Scholarship 
  • Diana Bang, Freeman-ASIA (Japan) 
  • Amanda Ibisate, Freeman-ASIA (China) 
  • Thomas Sheehy, PPIA Fellowship (Princeton) 
  • Omar Vazquez, Inst. for Int'l Public Policy Scholarship 
  • Guenevere Hoy, China ESL Teacher Exchange 
  • David Dukhart, Freeman-ASIA (China) 
  • David Stone, ROTC Marshall 
  • Erika Tyler, NSF

2006-2007 Scholars

  • Phuong Luu, Soros Fellowship
  • Nazir Harb, Truman Scholarship,  Woodrow Wilson Junior Summer Institute at Princeton
  • Caroline Dennis, Truman Scholarship 
  • Stephanie Kleven, Fulbright Scholarship (Nicaragua) 
  • Jennifer Fyllingness, Fulbright Scholarship (Norway) 
  • Joan Lee, Fulbright English Teaching Assistantship (S. Korea) 
  • Kristen Baumgartner, Austrian Ministry of Education Teaching Assistantship 
  • Heather Daugherty, George C. Marshall Award (ROTC) 
  • Leland Jeffris, Goldwater Scholarship 
  • Elizabeth Tyson, Goldwater Honorable Mention 
  • John Ulmen, National Science Foundation Grant 
  • Jock Bovington, National Science Foundation Grant 
  • Martin Kearney,  Fischer, National Science Foundation Honorable Mention
  • Zachary Thornhill, Gilman International Scholarship (Zambia) 
  • Jessica Armantrout, Freeman-ASIA Scholarship (China) 
  • Grant Carpio, Freeman-ASIA Scholarship (China) 
  • Joan Gitahi, Bob and Eleanor Grant Trust Scholarship 
  • Hollis Wear, Humanity in Action Summer Fellow

2005-2006 Scholars

  • James Nau, Fulbright Teaching Assistantship (Germany)
  • Adam Ziemkowski, Fulbright (Bolivia) 
  • Hong Chhuor, Fulbright (Thailand) 
  • Emily James, Truman Scholarship 
  • Rosa Singer, Rotary World Peace Fellowship (Argentina) 
  • Lisa Margaret Hake, Rotary Ambassadorial (Russia) 
  • Hilary Case, Rotary Ambassadorial (Guatemala) 
  • Karin Gorseth, Rotary Cultural Ambassadorial (Mexico) 
  • Meghan Salveson, Rotary Ambassadorial (Senegal) 
  • Ryan Jordan Rallanka, Humanity in Action Core Summer Program 
  • Shasti Conrad, Humanity in Action Core Summer Program 
  • Alyson Palmer, NYC Urban Fellows Program 
  • Caroline Dennis, Woodrow Wilson Junior Summer Institute at Princeton 
  • Juan Vazquez, Institute for Int'l Public Policy program 
  • Casey Cook, George C. Marshall 
  • Lara-Anna Jordan, George C. Marshall 
  • Aaron Thurman, George C. Marshall 
  • Kai Smith, Pan-Atlantic Student Summit

2004-2005 Scholars

  • Katherine Rodela, Fulbright (Peru)
  • Elizabeth Harrington, Fulbright (France) *declined 
  • Thao-Nguyen Le, NSEP (Vietnam), Freeman-ASIA 
  • David Nelson, NSEP (China), Freeman-ASIA 
  • Lucas McIntyre, Woodrow Wilson Junior Summer Institute at Princeton 
  • Phuong Luu, Truman 
  • Dalena Pham, Gilman (China) 
  • Hope Walker, Gilman (England) 
  • Patrick Hallett, Gilman (Switzerland) 
  • Matthew Pierson, Gilman (China) 
  • Christina Capacci, Luce Scholarship 
  • Dominic Draye, Rhodes (State Finalist) 
  • Kevin Grove, Rhodes (State Finalist) 
  • George Teodoro, Rhodes (State Finalist)

2003-2004 Scholars

  • Katherine Fischer, Fulbright (Germany)
  • Brian Shelton-Kelley, Fulbright (Morocco)
  • Nu-Anh Tran, Mellon
  • Dominic Draye, Truman, Rhodes (State Finalist)
  • Kevin Grove, Rhodes (State Finalist)
  • George Teodoro, Rhodes (State Finalist)
  • Deborah McGowan, William G. McGowan Scholarship 
  • Edgar Lobatan, Goldwater 
  • Darrick Cox, Freeman-ASIA
  • Dean Peloquin, Freeman-ASIA
  • Nicolette Lewis, Freeman-ASIA
  • Kelsy O'Brien, Freeman-ASIA
  • Ronald Rogers, Freeman-ASIA
  • Casey Johnson, Rotary International (India)

2002-2003 Scholars

  • Charlotte West, Fulbright (Sweden)
  • Edgar Lobaton, Goldwater
  • Rosa Singer, Rotary Ambassadorial (Mexico)

2000-2001 Scholars

  • John Seaman, NSEP (China)
  • Peter Koski, Rotary International (Ecuador) 
  • Matthew Nowlin, Rotary International (France)

 

The 70s, 80s, and 90s

1970s

  • Emile Wilson, Rhodes Scholar '75

 

1980s

  • Ruth Tressel, Truman Scholar '84

 

1990s

  • Shawna Mirghanbari, Truman Scholar '90
  • Josh Peterson, Truman Scholar '93 
  • David Horner, Rhodes (State Finalist) '93 
  • Manuel Teodoro, Truman Scholar '94 
  • Kelly Trush, Fulbright ETA '94 
  • Nicole Walcher, Fulbright ETA '94 
  • Merv Casem, NSF '94 
  • Ryan Sawyer, Rhodes (National Finalist) '94 
  • Julia Brumbaugh, Rhodes (State Finalist) '94 
  • Ryan Sawyer, Rhodes Scholar '95 
  • Julie Flores, Truman Scholar '96 
  • Aileen Wrothwell, Rotary International *declined 
  • Mark Goeller, Rhodes (State Finalist) '96 
  • Ann Cummins, Rhodes (State Finalist) '96 
  • Bernard Koontz, Rotary International (Mexico) '97 
  • Kymberly Evanson, Truman Scholar '98 
  • Patrick McDonald, Fulbright (Germany) '98 
  • Maureen Chau, Fulbright (Vietnam) '98 
  • Miriam Myjak, Goldwater '98