Office of Fellowships
Award Recipients
  • 2013-2014 Scholars

    • Arica Jeffery, '14, Interdisciplinary Arts, Fulbright English Teaching Assistant (Czech Repubulic)
    • Kevin Kopetz, '14, History, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
    • Jasmine Magana, '11, Art History and Strategic Communications, Fulbright Scholar (United Kingdom)
    • Caitlin Terashima, '13, Humanities for Teaching and Spanish, Fulbright Scholar (El Salvador)
    • Grace Mahoney, 10, English and Visual Arts, Fulbright Scholar (Ukraine)
    • Kelly Armijo, '13, International Studies, Fulbright Alternate
    • Mariska Kecskes, '12, Philosophy, Fulbright Alternate
    • Jorji Knickrehm, '15, Master of Public Administration, Fulbright Finalist
    • Morgan Burdick '15, Humanities and General Science, Truman Finalist and Critical Language Scholar (India)
    • Ian Carrick, '15, Humanities for Leadership, Critical Language Scholar (Indonesia)
    • Joyce Keeley, '14, International Studies, Critical Language Scholar (Azerbaijan)
    • Alex Ozkan, '15, Humanities for Leadership and International Studies, David L. Boren (NSEP) Scholar (Kenya)
    • Nich Johnson, '13, Engineering and Mathematics, Congress-Bundestag Youth Exchange Scholar (Germany)
    • Kris Oshiro, '14, Psychology, Congress-Bundestag Youth Exchange Finalist
    • Kelly Biette, '13, Cellular and Molecular Biology, NSF Graduate Research Fellowship Honorable Mention
    • Halla Ahmad, '13, International Studies, Pickering Fellowship Finalist
    • Asha DuMonthier, 15, Economics and Women and Gender Studies, Truman Finalist
    • Polly Lentz, '16, Environmental Science, Udall Scholarship Honorable Mention

     2012-2013 Scholars

    • Andrew Battaglia, '13, Philosophy and English, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
    • Conor Fitzpatrick, '13, History, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
    • Olivia Gibbons, '13, Spanish and International Studies, Fulbright English Teaching Assistant (Germany)
    • Sophia Sanders, '11, Humanities for Teaching, English Teaching Assistant (Kenya)
    • Katrina Herzog, '10, Photography, Fulbright Alternate
    • John Simpson, '13, TESOL, Fulbright Alternate
    • Halla Ahmad, '13, International Studies, Fulbright Finalist
    • Matisse Fletcher, '10, Chinese and International Studies, Fulbright Finalist
    • Kelly Glenn, '10, Latin American Studies and International Studies, Fulbright Finalist
    • Natalie Bold, '12, Philosophy and English, Carnegie Fellow for the Advancement of Teaching
    • Matthew Chesnut, '15, International Studies and Economics, David L. Boren (NSEP) Scholar (Tanzania)
    • Casey Pinckney, '14, Mathematics, NSF Research Experience for Undergraduates Recipient
    • Guadalupe Briseno, '14, International Business, Gilman International Scholar, Freeman-ASIA Scholar (Japan)
    • Andrea Edwards, '14, Photography, Gilman International Scholar (India)
    • Christina Pate, '10, Business Economics and Marketing, Marshall Scholarship Finalist
    • Shandra Benito, '14, Social Work, Truman Scholarship Finalist

     

     2011-2012 Scholars

     

    • Jessica Boling, '07, Social Work, Fulbright Full Grant (Cameroon)
    • Michelle de Vera, '12, Economics and Spanish, Fulbright Bi-National Business Grant (México)
    • Darlene Germino, '12, Humanities for Teaching, Fulbright English Teaching Assistantship (Malaysia)
    • Senay Kahsay, '08, Humanities and Business Economics, Fulbright Full Grant (Ethiopia)
    • Danielle Winslow, '12, Economics, International Studies, and Spanish, Fulbright Alternate (Ecuador)
    • Joe Poz-Molesky, '11, International Studies, Fulbright Finalist
    • Jourdan McGinn, '11, Communication, Global Health Corps Fellowship (Uganda)
    • Kyle Richardson, '13, Political Science, William Jefferson Clinton Scholarship (Dubai)
    • Logan McDonald, '14, Political Science and Philosophy, David L. Boren (NSEP) Scholarship (Nigeria) 
    • Robin Pendery, '14, International Business, Critical Language Scholarship (Turkey)
    • Alyssa Coke, '12, Anthropology, Congress-Bundestag Youth Exchange (Germany) 
    • Caroline Sibila, '12, English-Creative Writing, Gilman Scholarship (Japan)
    • Ed Charlesworth, '14, Chemistry, Research Internship in Science and Engineering Scholarship (Germany)
    • Aaron Klingensmith, '12, Mathematics, Math for America Fellowship
    • Natalie Bold, '12, International Economic Development, Carnegie Fellowship for the Advancement of Teaching
    • Danielle Guyer, '12, International Studies and Biology, Critical Language Scholarship (Turkey)
    • Cailey Neary, '14, International Studies, Critical Language Scholarship Finalist and David L. Boren (NSEP) Finalist 
    • John Goertz, '13, Physics, Goldwater Honorable Mention
    • Richard Frederick, Mechanical Engineering, SMART Scholarship Finalist
    • Paloma Newcombe, '12, Public Affairs, NYC Urban Fellows Semi-Finalist 
    • Adam Neal, '12, Biology, Goldwater Nominee
    • Caitlyn Echterling, '13, Environmental Engineering, Udall Nominee
    • Ethan Zinck, '13, Political Science and Economics, Truman Nominee

     

     

    2010-2011 Scholars

     

    • Kevin Grove, '04, History and English, Gates Cambridge Scholar (Cambridge University, UK)
    • Tess Cannon, '11, International Studies, Fulbright Scholar (Germany) 
    • Zoe Monroe, '11, Humanities for Teaching, Fulbright Scholar (India) 
    • Tina Lee, Fulbright English Teaching Assistant (Malaysia) 
    • Lindsey Youngquist, '11, Biology, Rotary Ambassadorial Scholar (Nepal) 
    • Joyce Keeley, '14, International Studies, David L. Boren Scholar (Tanzania) 
    • Laura Mandler, '13, Political Science, Gilman Scholar (Turkey) 
    • Anja Tjaden, '11, Mathematics, Gilman Scholar (Denmark) 
    • Brenna Cole, '12, International Studies, Gilman Scholar (Spain) 
    • Rezina Habtemariam, '11, International Studies, Gilman Scholar (Senegal) 
    • Elizabeth Grant, '11, Environmental Studies, Gilman Scholar (Madagascar) 
    • Lindsay Stetson, '11, Computer Science, NSF Graduate Research Fellow 
    • Camille Robertson, '12, Biology, Goldwater Honorable Mention 
    • John Goertz, '13, Physics, Goldwater Honorable Mention

     

     2009-2010 Scholars

    Kevin Eggers, '11, Philosophy, Truman Scholar
    Christina Davis, '10, Economics and Marketing, Simon Fellow (Malawi)
    Elizabeth Rowan, '10, Humanities for Teaching, Fulbright English Teaching Assistant (Spain)
    Steven Lin, '10, Biology, Fulbright English Teaching Assistant (Thailand)
    JoEllen Koester, '10, English Literature and Philosophy, Fulbright English Teaching Assistant (Czech Republic)
    Amanda Marshall, '09, General Science, Rotary Ambassadorial Scholar (Grenada)
    Patrick Gahr, '08, International Studies, Rotary Ambassadorial Scholar (Ireland)
    Aerica Banks, '10, Environmental Studies, Gilman Scholar (Japan)
    Graham Bratzel, '09, Electrical Engineering, NSF Graduate Research Fellow
    Lauren Ressler, '11, Environmental Studies, Morris K. Udall Scholar
    Hannah Rolston, '12, Civil Engineering, David L. Boren Scholar (Tanzania)
    Mariska Kecskes, '12, Political Science and Philosophy, David L. Boren Scholar (Hungary)
    Andrew Battaglia, '13, Philosophy and Literature, DAAD Scholar (Germany)
    Nick Hendricks, '11, Philosophy, DAAD Scholar (Germany)
    Phil Spelman, '09, Psychology, French Gov't English Teaching Assistant (France)
    Shawn Kaminski, '08, Criminal Justice, Humanity in Action Fellow (Netherlands)
    Michelle Vo, '11, Diagnostic Ultrasound, MIRT Program Participant
    Hannah Franklin, '12, Biochemistry, Goldwater Honorable Mention

    2008-2009 Scholars

     

    • Aerica Banks, Public Policy and Int'l Affairs Fellowships, Truman Scholar, Udall Scholar 
    • Yunuen Castorena, Public Policy and Int'l Affairs Fellowships (UC Berkeley) 
    • Sarah Yohannes, Rotary Ambassadorial Scholarship (Burkina Faso) 
    • Lauren Savage, Gilman International Scholarship (UK) 
    • Alicia Ward, Milotte Scholarship 
    • Amanda Martin, JASSO Scholarship (Japan) 
    • Kai Smith, Rhodes (District Finalist) 
    • Thomas Sheehy, Rhodes (District Finalist) 
    • Andre Taegder, CBYX Germany 
    • Teresa Abrahamson-Richards, Udall Scholar 
    • Zachary Thornhill, Fulbright English Teaching Assistantship (Belgium), Critical Language Scholarship Program 
    • Christine Topinka, Humanity in Action Fellowship 
    • Nathan Furukawa, Humanity in Action Fellowship 
    • Ajla Aljic, Critical Language Scholarship Program 
    • Yusef Hatira, Chevening Scholarship 
    • Jesse Nofziger, APWA Higher Educational Memorial Scholarship, ASCE R. H. Thomson Memorial Scholarship 
    • Natalie Sheils, Math in Moscow Scholarship 
    • Catherine Wilcox, Boren Scholarship (Alternate) 
    • Carole Triem, Public Policy and Int'l Affairs Summer Fellowship (Alternate)

     

    2007-2008 Scholars

     

    • Kai Smith, Truman Scholarship, PPIA Fellowship (Carnegie Mellon)
    • Tara Rice, Fulbright Scholarship (Trinidad and Tobago) 
    • Patrick Bell, Fulbright Scholarship (Austria) 
    • Krista Schert, Fulbright ETA (Germany) 
    • Sonya Milonova, Udall Scholarship 
    • Paul Brown, Udall Honorable Mention 
    • Tess Cannon, DAAD Scholarship (Germany) 
    • George Bayuga, NSEP Boren Scholarship (China), Greater Seattle Business Assoc. Scholarship 
    • Briana Van Craeynest, NSEP Boren Alternate 
    • Lucas Franco, Rotary Ambassadorial Scholarship (Norway) 
    • Kendra Borja, CBYX Scholarship (Germany) 
    • Senay Kahsay, CBYX Scholarship (Germany) 
    • Elizabeth Dick, Knowles Science Teaching Fellowship 
    • Ian Tromble, Bob and Eleanor Grant Trust Scholarship 
    • Diana Bang, Freeman-ASIA (Japan) 
    • Amanda Ibisate, Freeman-ASIA (China) 
    • Thomas Sheehy, PPIA Fellowship (Princeton) 
    • Omar Vazquez, Inst. for Int'l Public Policy Scholarship 
    • Guenevere Hoy, China ESL Teacher Exchange 
    • David Dukhart, Freeman-ASIA (China) 
    • David Stone, ROTC Marshall 
    • Erika Tyler, NSF

     

    2006-2007 Scholars

     

    • Phuong Luu, Soros Fellowship
    • Nazir Harb, Truman Scholarship,  Woodrow Wilson Junior Summer Institute at Princeton
    • Caroline Dennis, Truman Scholarship 
    • Stephanie Kleven, Fulbright Scholarship (Nicaragua) 
    • Jennifer Fyllingness, Fulbright Scholarship (Norway) 
    • Joan Lee, Fulbright English Teaching Assistantship (S. Korea) 
    • Kristen Baumgartner, Austrian Ministry of Education Teaching Assistantship 
    • Heather Daugherty, George C. Marshall Award (ROTC) 
    • Leland Jeffris, Goldwater Scholarship 
    • Elizabeth Tyson, Goldwater Honorable Mention 
    • John Ulmen, National Science Foundation Grant 
    • Jock Bovington, National Science Foundation Grant 
    • Martin Kearney,  Fischer, National Science Foundation Honorable Mention
    • Zachary Thornhill, Gilman International Scholarship (Zambia) 
    • Jessica Armantrout, Freeman-ASIA Scholarship (China) 
    • Grant Carpio, Freeman-ASIA Scholarship (China) 
    • Joan Gitahi, Bob and Eleanor Grant Trust Scholarship 
    • Hollis Wear, Humanity in Action Summer Fellow

     

    2005-2006 Scholars

     

    • James Nau, Fulbright Teaching Assistantship (Germany)
    • Adam Ziemkowski, Fulbright (Bolivia) 
    • Hong Chhuor, Fulbright (Thailand) 
    • Emily James, Truman Scholarship 
    • Rosa Singer, Rotary World Peace Fellowship (Argentina) 
    • Lisa Margaret Hake, Rotary Ambassadorial (Russia) 
    • Hilary Case, Rotary Ambassadorial (Guatemala) 
    • Karin Gorseth, Rotary Cultural Ambassadorial (Mexico) 
    • Meghan Salveson, Rotary Ambassadorial (Senegal) 
    • Ryan Jordan Rallanka, Humanity in Action Core Summer Program 
    • Shasti Conrad, Humanity in Action Core Summer Program 
    • Alyson Palmer, NYC Urban Fellows Program 
    • Caroline Dennis, Woodrow Wilson Junior Summer Institute at Princeton 
    • Juan Vazquez, Institute for Int'l Public Policy program 
    • Casey Cook, George C. Marshall 
    • Lara-Anna Jordan, George C. Marshall 
    • Aaron Thurman, George C. Marshall 
    • Kai Smith, Pan-Atlantic Student Summit

     

    2004-2005 Scholars

     

    • Katherine Rodela, Fulbright (Peru)
    • Elizabeth Harrington, Fulbright (France) *declined 
    • Thao-Nguyen Le, NSEP (Vietnam), Freeman-ASIA 
    • David Nelson, NSEP (China), Freeman-ASIA 
    • Lucas McIntyre, Woodrow Wilson Junior Summer Institute at Princeton 
    • Phuong Luu, Truman 
    • Dalena Pham, Gilman (China) 
    • Hope Walker, Gilman (England) 
    • Patrick Hallett, Gilman (Switzerland) 
    • Matthew Pierson, Gilman (China) 
    • Christina Capacci, Luce Scholarship 
    • Dominic Draye, Rhodes (State Finalist) 
    • Kevin Grove, Rhodes (State Finalist) 
    • George Teodoro, Rhodes (State Finalist)

     

    2003-2004 Scholars

     

    • Katherine Fischer, Fulbright (Germany)
    • Brian Shelton-Kelley, Fulbright (Morocco)
    • Nu-Anh Tran, Mellon
    • Dominic Draye, Truman, Rhodes (State Finalist)
    • Kevin Grove, Rhodes (State Finalist)
    • George Teodoro, Rhodes (State Finalist)
    • Deborah McGowan, William G. McGowan Scholarship 
    • Edgar Lobatan, Goldwater 
    • Darrick Cox, Freeman-ASIA
    • Dean Peloquin, Freeman-ASIA
    • Nicolette Lewis, Freeman-ASIA
    • Kelsy O'Brien, Freeman-ASIA
    • Ronald Rogers, Freeman-ASIA
    • Casey Johnson, Rotary International (India)

     

    2002-2003 Scholars

     

    • Charlotte West, Fulbright (Sweden)
    • Edgar Lobaton, Goldwater
    • Rosa Singer, Rotary Ambassadorial (Mexico)

     

    2000-2001 Scholars

     

    • John Seaman, NSEP (China)
    • Peter Koski, Rotary International (Ecuador) 
    • Matthew Nowlin, Rotary International (France)

     

    The 70s, 80s, and 90s

    1970s

     

    • Emile Wilson, Rhodes Scholar '75

     

    1980s

     

    • Ruth Tressel, Truman Scholar '84

     

    1990s

     

    • Shawna Mirghanbari, Truman Scholar '90
    • Josh Peterson, Truman Scholar '93 
    • David Horner, Rhodes (State Finalist) '93 
    • Manuel Teodoro, Truman Scholar '94 
    • Kelly Trush, Fulbright ETA '94 
    • Nicole Walcher, Fulbright ETA '94 
    • Merv Casem, NSF '94 
    • Ryan Sawyer, Rhodes (National Finalist) '94 
    • Julia Brumbaugh, Rhodes (State Finalist) '94 
    • Ryan Sawyer, Rhodes Scholar '95 
    • Julie Flores, Truman Scholar '96 
    • Aileen Wrothwell, Rotary International *declined 
    • Mark Goeller, Rhodes (State Finalist) '96 
    • Ann Cummins, Rhodes (State Finalist) '96 
    • Bernard Koontz, Rotary International (Mexico) '97 
    • Kymberly Evanson, Truman Scholar '98 
    • Patrick McDonald, Fulbright (Germany) '98 
    • Maureen Chau, Fulbright (Vietnam) '98 
    • Miriam Myjak, Goldwater '98

     

  • Upcoming Deadlines

    Please note that Seattle University campus deadlines may be one to two months prior to the official scholarship deadline. Application processes generally begin six months in advance of official scholarship deadlines. Check with the Office of Fellowships to obtain campus-specific deadline information.
    See Deadlines
  • Announcements

    There are currently no upcoming events! Please continue checking our Facebook page for updates or, if you are not already on our Fellowships listserv, e-mail us a sa-gosse1@seattleu.edu to be added to our e-mail list!
  • Social Media

    Be sure to also check out our Facebook page for additional information.